کفن زباله کاشان جلوگیری شهرداری اصفهان

کفن: زباله کاشان جلوگیری شهرداری اصفهان جمع آوری زباله درکاشان

گت بلاگز استان ها ایران ازنظر تعداد شناور صیادی رتبه دوم را در اقیانوس هند داراست

معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر شیلات کشور گفت: کشور عزیزمان ایران از نظر تعداد ناوگان صیادی با 800 شناور ماهیگیری دربین 35 کشور فعال در بخش صیادی اقیانوس هن

ایران ازنظر تعداد شناور صیادی رتبه دوم را در اقیانوس هند داراست

به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حسن صالحی روز جمعه در نخستین جشنواره غذا وسلامتی در مشهد گفت: کشورهای ساحلی، اروپایی و آمریکایی در حوزه صیادی اقیانوس هند فعالیت دارند و صیادان کشور عزیزمان ایران با این تعداد شناور سفرهای صیادی 50 روزه انجام می دهند و در هرسفر تا 100تن ماهی صید می کنند .
وی با اشاره به جایگاه برتر کشور عزیزمان ایران در صیادی غرب اقیانوس هند گفت: تولیدات جهانی آبزیان به 190 میلیون تن رسیده است که مصرف سرانه بیش از 20 کیلو آبزیان را در دنیا رقم زده هست.

عبارات مهم : ایران

وی اظهار کرد: بعضی کشورها سرانه مصرف 120 کیلوگرم ماهی و بعضی نیز سرانه پنج کیلو گرم را دارند و این رقم در کشور عزیزمان ایران 10.6 کیلوگرم است .
صالحی سرانه مصرف در شهرهای ساحلی کشور عزیزمان ایران را بیش از 20 کیلو و روستاهای مرکزی کشور را حدود سه کیلو بیان کرد و گفت: سهم گوشت سفید و آبزیان در سبد مصرفی پروتئین دنیا 20 درصد است و در زمینه گسترش این سهم در کشورمان فعالیت های متعددی در وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته هست.
رئیس شیلات کشور با تاکید بر ثابت بودن ظرفیت صید ماهی در دنیا گفت: وزارت جهاد کشاورزی جهت صید ذخایر آبزیان در عمق300 متری اقیانوس، برنامه ریزی کرده است .
وی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی ها، توسعه پرورش ماهیان آب شیرین در کشور تا سال 1404خورشیدی به 100 تن خاویار پرورشی خواهد رسید و تولید گوشت خاویار نیز 10 برابر این مقدار خواهد بود .
وی گفت: در دولت یازدهم به ظرفیت پرورش آبزیان با منابع آب شیرین توجه زیادی شده است است که در حقیقت بهره وری آب را در پی دارد .
وی گفت:با وجود کم کردن تولید میگو در کشورهایی مثل تایلند از 200 هزار تن به 20 هزارتن در سال ، ولی سال گذشته تولید میگو درایران به 20 هزار تن رسیده است .
صالحی در خصوص پرورش ماهی در قفس نیز اظهار کرد: این روش دارای مزیت های زیادی نسبت به تولید در حوضچه است لذا امروز در این قفس ها در سطح کشور تا 130 تن ماهی پرورشی تولید می شود و در برنامه ششم توسعه کشور تولید بیش از 200 هزار تن ماهی از این طریق هدفگذاری شده است است .
وی تعداد قفس های موجود در کشور را 500 عدد بیان کرد و گفت: وزن قزل آلای دریای خزر که در قفس تولید می شود تا دو برابر قزل آلای پرورشی است .
وی اضافه کرد: در سال 92 نزدیک به 9 میلیارد دلار مواد غذایی به کشور وارد شده است است که این مقدار واردات در سال 95 کمی زیاد از سه میلیارد دلار بوده است که حدود 70 درصد کم کردن نشان می دهد .
صالحی گفت: در این راستا در سال 95 بیش از 410 میلیون دلار محصولات شیلاتی به وزن 100 هزار تن صادر شد و کمتر از 170 میلیون دلار واردات داشته ایم که آن هم زیاد جهت کارخانه های کنسرو سازی بوده است که نشان دهنده تامین نشدن همه این ظرفیت از تولیدات داخلی است .
رئیس شرکت جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز گفت: شرط اول توسعه جامعه سالم، غذای سالم و تغذیه است لذا ایجاد امنیت غذایی به عهده جهاد کشاورزی گذاشته شده است و دولت تدبیر و امید رویکرد خوبی در این راستا داشته است .
مجتبی مزروعی افزود: در بسیاری از اقلام کشاورزی هم توان مسابقه و هم انگیزه خوبی جهت تولید و مصرف محصولات کشاورزی در کشور وجود دارد.
وی میانگین زیاد کردن تولید گندم در کشور را 2.3 برابر و این قیمت در استان را 4.1 برابر اعلام کرد و گفت:این آمار تایید کننده ظرفیت بالای استان در تولید محصولات غذایی هست.
مزروعی اظهار کرد:مجموعه شیلات یک نگاه جدی می طلبد لذا جهت توسعه این بخش باید زمینه تولیدات این صنعت فراهم شود و برگزاری این مراسم حرکتی در این راستا هست.
نخستین جشنواره غذا و سلامتی با محوریت شیلات و آبزیان عصر جمعه در مشهد برگزار شد.
در این جشنواره که به معرفی توانمندی های استان در این زمینه می پردازد برنامه های متنوعی از جمله مسابقه پخت غذا با انواع آبزیان با نشانه ترویج فرهنگ مصرف این محصول غذایی مهم برگزار شد.
در سال 95 تولید انواع ماهیان سرد آبی و گرم آبی در خراسان رضوی 9 هزار و 335 تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 20 درصد رشد داشته است.
انتهای پیام/ب

واژه های کلیدی: ایران | اقیانوس | اقیانوس | کشاورزی | مواد غذایی | محصولات غذایی | شناور صیادی | اقیانوس هند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog